Kimya Devi İflasın Eşiğinde! Hem Kendileri Hem de Şirketleri İçin Başvurdu

Ekonomide yaşanan darboğaz kimi firmaları vurmaya devam ediyor. Kimya sektörünün önemli oyuncularından biri olan Winner Kimya yaşadığı ekonomik krizi aşamadı. Murat Ertay ve Tuğba Çetin hem kendileri hem sahip olduğu şirketler için konkordato istedi.

Firma 2015 yılında kurulmuş olup Niğde ve Gebze tesislerinde üretim yapmakta.

Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi, 2024/426 esas numaralı davada önemli bir karar aldı. Davacılar Murat Ertay, Tuğba Çetin, Marmara Kalsit ve Madencilik İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi ile Winner Kimya Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin konkordato talebi üzerine mahkeme, 3 ay süreyle geçici mühlet verdi.

“GEÇİCİ KOMİSERLER ATANDI”

Mahkeme, geçici mühlet kararıyla birlikte ihtiyati tedbir kararı da verdi. Bu kararın ardından, mali müşavir Çetin Keşaplı, mali müşavir Serpil Demirci ve hukukçu Levent Biçer geçici komiser olarak atandı. Karar, 3 Haziran 2024 saat 11:00’den itibaren geçerli olacak.

“ALACAKLILARIN İTİRAZ HAKKI BULUNUYOR”

İcra ve İflas Kanunu’nun (İİK) 288. maddesi gereğince, geçici mühlet kararına alacaklıların itiraz hakkı bulunuyor. Alacaklılar, ilan tarihinden itibaren 7 gün içinde dilekçe ile itiraz edebilir. Bu süre zarfında, konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir durum olmadığını kanıtlamak mümkün.

ÖN İNCELEME DURUŞMASI TARİHİ BELİRLENDİ

Mahkeme, ön inceleme duruşmasının 2 Eylül 2024 günü saat 14:00’te yapılacağını duyurdu. Bu duruşmada, konkordato talebinin değerlendirilmesi ve alacaklıların itirazlarının dinlenmesi bekleniyor.

Gebze Ticaret Mahkemesi, Murat Ertay, Tuğba Çetin ve ilgili şirketlerin konkordato talebi üzerine geçici mühlet kararı verdi. Alacaklılar, 7 gün içinde itiraz edebilir ve konkordato talebinin reddini isteyebilir. Ön inceleme duruşması 2 Eylül 2024 tarihinde yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x