Haritayı gösterdiği o anı unutmadık

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye, “Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiği İstanbul’daki görüşmenin ardından konuşan Heniye, Gazze’nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyledi. “Gazze Filistinliler tarafından yönetilir” ifadesini kullanan Heniye, şunları söyledi: “Hamas, Gazze’nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz.”

İKİ AŞAMALI ÇAĞRI

“Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze’de, Batı Şeria’da veya her ikisinde de Filistin’in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceğiz. Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze’nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze’deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek, devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır.”

UZLAŞI HÜKÜMETİ YÖNETMELİ

Gazze’nin Filistin’in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Heniye, Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze’yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti. Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ve seçkin ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini kaydeden Heniye, Hamas ile direniş gruplarının “Gazze’de kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, yeniden imar, ablukanın kaldırılması ve bir takas anlaşmasına varılması” yönündeki taleplerinde ısrarcı olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.

İSRAİL UZLAŞMAZ TAVIR TAKINIYOR

Hamas’ın müzakerelerde esneklik gösterirken İsrail’in uzlaşmaz bir tavır takındığını kaydeden Heniye, toplantıda ayrıca, İsrail’de yaklaşmakta olan Hamursuz Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikeyi, Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı. Başından beri Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasını istediklerini ve bunun öncelikleri olduğunu kaydeden Heniye, “Biz bu nedenle müzakerede bulunmayı kabul ettik ancak bu müzakereleri ‘kalıcı bir ateşkes, askerlerin tamamen geri çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönmesi ve esir takası anlaşmasıyla’ sonuçlanması şartıyla kabul ettik” dedi.

TALEPLER KABUL EDİLİRSE ANLAŞMA İMZALARIZ

İsrail’in, Gazze’de ateşkesi kabul etmediğini vurgulayan Heniye, şöyle devam etti: “Onun tek isteği, esirleri geri almak ve sonrasında Gazze’deki savaşı yeniden başlatmak ve bunun olması mümkün değil. İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi gerekiyor. Yerinden edilenlerin Gazze’nin kuzeyine dönmesini de istemiyor. 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Gazze’den 14 bine yakın Filistinliyi tutukladığı bir dönemde, takas konusunda çok basit rakamlar ortaya koyuyor. Anlaşmaya varılmasını engelleyen İsrail ve onun görüşünü benimseyen ve hiç bir şekilde baskı uygulamayan ABD’dir. İsrail, bu talepleri kabul ettiği anda biz de mutlaka anlaşmayı imzalamaya hazır olacağız.”

ABD’nin tuzağına düşmedik

İsrail’in Refah tehditlerine ilişkin Heniye, ABD’nin İsrail’in Refah saldırısına ilişkin tutumunun aldatıcı olduğunun altını çizdi. Heniye, “ABD’nin tutumu, sivillerin zarar görmesini istemediğini söylese de aldatıcıdır, bu bir yanıltma operasyonudur. Gazze’de öldürülen tüm siviller, binlerce, on binlerce şehit ABD silahlarıyla, ABD roketleriyle, ABD’nin siyasi koruması altında öldürüldüler. Bu yüzden biz, bu tuzağa, ABD’liler ile İsrailliler arasındaki sözde vazife değişimi tuzağına düşmedik” dedi. Heniye, “Refah girilmemesi için uyarıda bulunuyoruz çünkü bu Filistin halkına karşı büyük bir katliama yol açabilir. Refah’taki direnişçiler de kendilerini savunmaya ve halkına yönelik saldırılara karşı koymaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

Haritayı gösterdiği anı unutmadık

Hamas lideri İsmail Heniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin’in adım adım işgalini gösteren Filistin haritasını 2019 yılında BM kürsüsünde göstermesini ve Şimon Peres’e “One minute” çıkışını halen hatırladıklarını söyledi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parlamento bloku toplantısında yaptığı ve Hamas’ı ‘Ulusal kurtuluş hareketi’ olarak tanımlayan ve Kuvay-i Milliye’ye benzeten açıklaması şüphesiz ki, bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır” ifadesini kullanan Heniye, “Hamas, topraklarımızı, kutsal değerlerimizi ve halkımızı tarihi işgalden kurtarmak için direnen bir harekettir” dedi.

TÜRK HALKININ VİCDANINI YANSITIYOR

Bölgesel ve İslami konumuyla Türkiye’nin Filistin davasıyla tarihi bağları olduğunu, Erdoğan’ın Hamas ve Gazze ile Filistin davası konusundaki açıklamasının, Filistin davasını kendi davası olarak gören, Gazze’yi insani açıdan ele alan ve zulme karşı duran Türk halkının vicdanını yansıttığını söyleyen Heniye, ABD desteğiyle ayakta kalan Siyonistlerin saldırılarının durması için her türlü çabanın birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

GURURLA TAKİP EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkının Filistin davasına karşı fikri, tarihi ve siyasi tutumundan övgüyle bahseden Heniye, “Hâlen Erdoğan’ın BM’deki hitabında Filistin haritasını kaldırarak ve Filistin’in aşamalı olarak nasıl işgal edildiğini açıklamasını ve Şimon Peres’e karşılığını hatırlıyoruz” diye konuştu. Filistin’in hakkının savunulmasını daima gururla takip ettiklerini söyleyen Heniye, “Türkiye’nin bölgedeki konumunu, bölgesel ve uluslararası siyasetini, Filistin davasına ve Gazze’ye tutumunu önemle yakından izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x